Počuli ste už o greenfluenceroch? Nový typ influencerov zaplavil aj slovenský Instagram. Ktorých sa oplatí sledovať?

Zero waste, udržateľnosť, život bez odpadu či ochrana klímy sú témy, ktoré čoraz viac dominujú médiám, našim bežným rozhovorom, ale napríklad aj Instagramu. Možno ste si to už všimli aj vy, no príspevky mnohých influencerov sa postupne stávajú čoraz „zelenšími“. Objavil sa dokonca aj nový pojem, ktorým sa „zelenší“ influenceri označujú: greenfluencer.

Kto to teda presne je a ktorých sa na Slovensku oplatí sledovať?

Ten, ktorý prišiel s pojmom greenfluencer: Michal Sabo

Ako prvý začal na slovenskom Isntagrame používať pojem greenfluencer moderátor Michal Sabo. Sám sa za greenfluencera označuje. Kto to teda podľa neho je?

„Greenfluencer je influencer, ktorý svojmu publiku neponúka kolagény, zľavové kódy, unboxingy a vyprázdnené popisy fotografií… Greenfluencer je niekto, kto svojou každodennosťou inšpiruje k uvedomelému, prírode blízkemu, zodpovednému spolunažívaniu v rešpekte a k úcte ku všetkému živému. Greenfluencer rešpektuje udržateľnosť,“ vysvetľuje Michal.

 

Netají sa tým, že už roky nakupuje v second handoch, pravidelne čistí rôzne miesta od odpadkov, je jedným zo signatárov petície Za klímu, za budúcnosť iniciatívy Klíma ťa potrebuje a prednedávnom pózoval na svojom Instagrame nahý, aby upozornil na pochybný výrub 85 stromov v Bratislave na Drotárskej ceste. Jeho aktivizmus mal význam. Developer, ktorý mal v pláne na mieste výrubu vybudovať novostavbu, plánuje pozemok predať a nie je vylúčené, že na ňom v budúcnosti nevznikne napríklad mestský park.

Michal Sabo pravidelne čistí rôzne miesta od odpadkov, ale pre ochranu prírody, stromov a zelene sa neváha aj vyzliecť. Zdroj: Instagram/Mxsabo

 

Tá, ktorá vyhlásila vojnu fast fashion: Natália Pažická

Greenfluencerka a ekologická aktivistka Natália Pažická má za sebou mimoriadne zaujímavý „prerod“. Netají tým, že v minulosti bola nákupnou maniačkou, ktorá rada využívala zľavy vo veľkých módnych reťazcoch. Bývalá modelka a dnes študentka odboru Fashion and Branding v Amsterdame však na vlastné oči videla, v akých podmienkach žijú a pracujú krajčírky vyrábajúce oblečenie, ktoré dennodenne nakupujeme a pred praktikami módneho priemyslu si tak už viac nedokázala zatvárať oči. Dnes ju právom možno označiť za jedného z najhlasnejších ekologických aktivistov na slovenskom Instagrame.

Aj ona bola jednou zo signatárov petície iniciatívy Klíma ťa potrebuje a stojí na čele neziskovky s názvom #EVERYINDIVIDUALMATTERS, ktorá pomáha ľuďom v núdzi, ale aj zvieratám.

Mladá eko aktivistka na svojom Instagrame pridáva aj niekoľko tipov, ako možno žiť udržateľnejšie. Zdroj: Instagram/nataliapazicka

 

Na ceste k „zelenšiemu“ Instagramu…

Andrea Zahurancová

Andrea spolu s bratom Martinom založila mimoriadne úspešnú online optiku Eyerim pôsobiacu už v 15 krajinách sveta. Mnohým je však možno známejšia práve z Instagramu. Hoci Instagram vášnivej cestovateľky a milovníčky prírody zapĺňajú fotky z rôznych kútov sveta, často na ňom vyzýva aj svojich followerov, aby sa k nej pridali a vyčistili svoje okolie od smetí, ktoré tam niekto iný zanechal.

Ako sama vraví, neviedol ju k tomu žiadny špeciálny impulz ani momentálny „trend“: „Odpad som zbierala už dlhé roky predtým a keďže na Instagrame zdieľam okamihy zo svojho života, prišlo mi prirodzené zverejniť to. Keď som videla, v akom počte sa ľudia zapájajú, tešilo ma to a motivovalo zdieľať moje zbierania častejšie, respektíve, častejšie organizovať výzvy,“ vysvetľuje mladá influencerka, ktorá priznáva, že má mnoho prehreškov, no snaží sa nakupovať menej a lokálne, radšej sa presúva peši a, samozrejme, keď vidí na zemi či v prírode nejaký odpad, nenechá ho tam len tak ležať.

Andrea sa pred rokom spojila aj s Milanom Bez Mapy, aby k zbieraniu odpadkov a čisteniu našej prírody namotivovali čo najviac ľudí. Zdroj: Instagram/andreazahurancova

 

Milan Bez Mapy

Aj travel bloger Milan Bez Mapy sa na svojom Instagrame do značnej miery venuje ekologickej osvete. Začalo sa to, keď sa vrátil zo svojej prvej väčšej cesty po svete. Niekoľko mesiacov strávil v čistej Austrálii a keď sa vrátil na Slovensko, začal si oveľa viac všímať odpad a smeti, ktoré sa len tak povaľovali po našich cestách, chodníkoch a lesoch. „Tak som sa rozhodol začať organizovať zbieranie smetí pre svojich čitateľov. Vždy sme sa na jar a na jeseň párkrát stretli, vybrali si miesto a išli ho vyčistiť od odpadkov. To bolo v čase, keď ešte ľudia vôbec nechodievali zbierať odpadky, ako chodia dnes,“ vysvetlil Milan.

So zbieraním odpadkov začal ešte, keď to nebolo „v móde“. Zdroj: Instagram/Milan_bezmapy

Hoci sa Milan sám snaží svojou trochou pomôcť prírode a k podobným krokom vyzýva aj svojich followerov, keď vo svete nevyčíňa pandémia, cestuje. A cestuje veľa. Preto sa stáva aj terčom kritiky. „Pár pozbieraných fliaš nezmaže tú uhlíkovú stopu, ktorú si vytvoril letom do Ríma na víkend,“ počúva od svojich kritikov. A sám priznáva, že majú pravdu. „Na jednej strane majú pravdu. Na strane druhej mám ale taký názor, že žijeme v modernej dobe a riešením nie je prestať cestovať liedatlom. Riešením je vytvoriť ekologickejšie cestovanie lietadlom a ekologickejšie palivá, ktoré sa už aktívne testujú,“ uzatvára úspešný bloger.

Ďalší slovenskí greenfluenceri, ktorých sa oplatí sledovať:

Viktor Vincze
Marta Fandlová
Barbara Jagušák
Iveta Kopernická

Jana Malaga

Janka už pred rokmi založila prestížnu súťaž BLOGER ROKA, v ktorej boli rok čo rok oceňovaní tí najpopulárnejší a najtalentovanejší slovenskí blogeri. S prerodom blogerov na influencerov sa začala viac venovať práve influencer marketingu. Je jedným z najväčších slovenských expertov na influencer marketing, no jej doménou je aj ten obsahový. Svoje znalosti z content aj influencer marketingu zúročuje v Contedy – agentúre, ktorú hrdo a úspešne vedie od jej samotného začiatku. Keďže time manažment má v malíčku, keď sa nevenuje práci, teší sa zo spoločnosti svojich dvoch synov, pohára dobrého vína alebo poctivého jedla.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...