Týchto 5 pravidiel vám pomôže pracovať z domu produktívnejšie

Je to sen takmer každého z nás. Byť doma, zarábať si blogovaním, pracovať kedy chceme a v akom čase chceme. Aj v pyžame 🙂 Avšak pracovať doma produktívnym spôsobom si vyžaduje disciplínu, plánovanie a organizáciu. Bez toho môžeme premárniť mnoho hodín, ponevierať sa po dome a nič neurobiť.

Pracujem doma už rok. Prešla som si za to obdobie rôznymi fázami a vyskúšala som rôzne finty. Určitý čas mi trvalo, kým som našla rovnováhu a niekedy ju ešte aj stále hľadám. Keďže som rodená workoholička, veľmi ľahko viem skĺznuť k tomu, aby som aj počas homeofficu robila nadčasy 🙂 Tu je päť bodov, ktoré pomôžu byť pri práci z domu produktívnejší:

1# Pozor na pracovnú dobu

Myslím si, že jedným z najvýznamnejších prínosov pre prácu z domu je, že vo väčšine prípadov si môžete určiť čas, kedy pracujete; môžete pracovať skoro ráno alebo večer v závislosti na tom, čo sa vám viac vyhovuje. Môžete si vypočuť zástancov ranného vstávania, ktorí tvrdia, že pracovať ráno je najviac produktívne. No nemyslím si, že to platí pre každého. Každý sme iný a ani nie je možné, aby každý pracoval práve v tejto dobe.

Ja nie som ranné vtáča. Môj pracovný deň začína až potom, ako mám za sebou 8 hodinový spánok, urobím si raňajky, alebo aspoň čaj a postarám sa o malého syna. Je vedecky dokázané, že čas, kedy ste najproduktívnejší, závisí od vášho chronotypu. Váš chronotyp sú vaše prirodzené a hlavné biologické hodiny. Je ideálne, ak sa svojmu chronotypu prispôsobíte a nebudete s ním bojovať. Vďaka tomu môžete ušetriť mnoho hodín práce. Ak máte záujem zistiť svoj chronotyp, tak si spravte tento kvíz. Nastavenie pracovnej doby a jej dodržiavanie tiež pomáha eliminovať produktívnu prokratistnáciu, ku ktorej môžete doma ľahko skĺznuť.

2# Urobte si rutinu z „hotovej práce“

Či je vašou kanceláriou konferenčný stolík v obývačke alebo plne vybavená domáca kancelária, faktom zostáva, že vaša práca sa stále fyzicky nachádza tam, kde žijete. To znamená pokušenie spraviť „ešte jednu vec“ po večeri. Avšak určite sa vám stane to, čo sa stalo aj neraz mne. Sadnete si za počítač a zrazu zistíte, že ste za ním presedeli namiesto plánovaných 15 minút až 3 hodiny a je už polnoc. Je pravda, že som počas toho stihla dosť veľa, ale toto nie je správny prístup.

Škodí to. A dlho sa takto pracovať nedá. Ovplyvňuje to spánok a aj celkové zdravie a psychickú pohodu. V jednej štúdií za druhou sa ukazuje, aký má na nás vplyv modré svetlo z našich high-tech vecičiek, vrátane tejto štúdie, na ktorej pracoval tím z Harvardskej lekárskej školy. Predstavte si. Oni zistili, že používanie prenosných svetlo-vyžarujúcich zariadení bezprostredne pred spaním má biologické účinky, ktoré môžu podporovať poruchy spánku a narušovať denné rytmy, čo môže mať nepriaznivý vplyv na výkon, zdravie a našu bezpečnosť. Ak to náhodou aj nie je pravda, určite je to minimálne dobrá zámienka na to, aby ste s pracou skončili v určený čas definitívne a už pred spaním nezapínali notebook.

Urobte si rutinu. Môže to byť náročne a bude to trvať dlhšie, ak ste aktívny ako ja, ale funguje to, ak si poviete, že práca končí vtedy, keď vypnem počítač. Takže ho naozaj vypnite, nenechávajte ho len v spánkovom režime! Lebo potom sa nutkania sadnúť si k nemu nezbavíte.

Radšej siahnite po knihe. Pre mňa je fajn relaxom čítanie kuchárskych kníh, kde si nalepovacími papierikmi značím, čo budem variť 🙂 alebo si pozriem telku. Aktuálne som podľahla fenoménu pozerania seriálu Hra o tróny. No a best of je park!

3# Nezabudnite na prestávky a pohyb

Keď pracujeme doma, môžeme si dovoliť v niektoré dni upraviť si režim tak, že začneme cvičením, alebo prácu prerušíme na to, aby sme sa rozhýbali. Tento luxus si spravidla nevedia dovoliť tí, ktorí chodia do práce každé ráno v tom istom čase a musia sa „štiknúť“.

Nebojte sa preto, že v niektorí deň budete pracovať o hodinu-dve menej. Neznamená to, že by ste toho stihli menej, ako v iné dni. Vyskúšajte si to a uvidíte, že ak prerušíte prácu a pôjdete si zabehať, vyvetráte hlavu a potom sa vrátite k práci, pôjde to ako po masle a stihnete toho viac, ako keby ste nepretržite sedeli za počítačom.

Inak nemusíte si urobiť prestávku len kvôli športu. Môžete si naplánovať aj malé domáce práce. Mne fungujú také veci ako naloženie práčky a potom jej vyvešanie, upratanie kúpeľne, prezliekanie perín, uvarenie večere, vysypanie smetí,…

4# Rešpektujte svoje časové bloky

Keď si budete plánovať svoj deň, a ak sa budete riadiť podľa harmonogramu,  mali by ste ho mať rozdelený na časové bloky. Budete mať vyhradený čas na intenzívnu prácu písania blogu alebo tvorby produktu atď. a budete mať aj čas na jednoduchšiu činnosť, ako sociálne siete, vybavovanie mailov a pod.

Väčšina z nás sa rozhodne pracovať z domova, pretože chce flexibilitu, ktorú nám táto práca poskytuje, či už ide o športové aktivít, stretávanie sa s priateľmi alebo prispôsobenie sa iným záľubám či rodine. Ak však chceme byť produktívni a usilujeme sa o dosiahnutie nášho cieľa, musíme túto flexibilitu využiť a zároveň rešpektovať naše časové bloky.

Väčšinu produktívnej a intenzívnej práce robím skôr v priebehu dňa  (nie v noci), najčastejšie doobeda, pracovné stretnutia si plánujem skôr okolo obeda, aby som spojila príjemné s užitočným, alebo poobede. Tak sa môžem venovať najdôležitejším veciam v prvej časti dňa. Samozrejme, vyskytnú sa výnimočne okolnosti, kedy si svoje časové bloky vymením, ale potom si zvyšok môjho dňa zreorganizujem tak, aby kľúčové a najproduktívnejšie úlohy boli hotové.

5# Zvládajte očakávania rodiny a priateľov

Toto je najväčšia výzva. Moja rodina v podstate ani nevie čo robím a veľakrát doslova neveria ako môže človek pri práci z domu niečo zarobiť. Neuvedomujú si, že narušenie môjho režimu telefonátmi, úlohami a návštevami ovplyvňuje môj harmonogram a plány.

Ešte stále rodinu učím na svoj režim a postupne začínajú chápať, že aj práca z domu je práca. Nebojte sa preto povedať rodine nie. Pokúste sa im to vysvetliť. Určite to pochopia. Nenechajte sa však ovládať a nerobte kompromisy ani voči jednému z nich, lebo sa to obráti proti vám.

Aké sú vaše tipy na zvýšenie produktivity pri práci z domu?

Jana Malaga

Janka už pred rokmi založila prestížnu súťaž BLOGER ROKA, v ktorej boli rok čo rok oceňovaní tí najpopulárnejší a najtalentovanejší slovenskí blogeri. S prerodom blogerov na influencerov sa začala viac venovať práve influencer marketingu. Je jedným z najväčších slovenských expertov na influencer marketing, no jej doménou je aj ten obsahový. Svoje znalosti z content aj influencer marketingu zúročuje v Contedy – agentúre, ktorú hrdo a úspešne vedie od jej samotného začiatku. Keďže time manažment má v malíčku, keď sa nevenuje práci, teší sa zo spoločnosti svojich dvoch synov, pohára dobrého vína alebo poctivého jedla.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Prečítajte si aj...